Projektowanie instalacji teraz jeszcze prostsze – platforma Uponor BIM

Podziel się

Kolizje wykonawcze w projektach, które wychodzą na jaw dopiero na placu budowy, to kosztowne pomyłki – zarówno pod kątem finansów, jak i czasu, który dodatkowo należy poświęcić na poprawną realizację zadania. Między innymi z myślą o przeciwdziałaniu takim problemom rozpoczęto projektowanie w 3D, gdzie marka Uponor stworzyła i stale rozwija platformę Uponor BIM, która nie tylko znacznie ułatwia proces projektowania, ale również ma wpływ na komfortowe zarządzanie obiektem przez cały cykl jego życia.

Uponor BIM dla instalacji tranzytowych i ogrzewania płaszczyznowego

BIM to metoda oparta o cyfrowe modelowanie informacji o budynku. Z pomocą tej technologii projekt przenosi się do wirtualnej przestrzeni, wykorzystując do jego zamodelowania wyroby i elementy odzwierciedlające rzeczywiste cechy czy wymiary. Z myślą o ułatwieniu pracy projektantom instalacji sanitarnych marka Uponor, jeden z liderów tej branży na świecie, dostosowała oferowane przez siebie oprogramowanie do międzynarodowych standardów nowoczesnej technologii. Udostępniając odpowiednie oprogramowanie i bibliotekę wirtualnych modeli swoich produktów Uponor umożliwia zaprojektowanie instalacji odpowiadającej 1:1 zrealizowanej w przyszłości inwestycji. Dzięki temu projektant jest w stanie na bieżąco wprowadzać poprawki i rewizje do zaprojektowanych instalacji, zanim do pracy przystąpią wykonawcy.

Usprawnienie projektowania

Pierwszym z elementów platformy Uponor BIM są jej narzędzia. Zostały zaprogramowane tak, by ich użytkownicy mieli do dyspozycji inteligentne funkcje, które pomagają usprawnić procesy projektowe i automatyzować powtarzalne czynności. Wśród nich znajduje się między innymi wtyczka Uponor UFH Revit, dedykowana projektom ogrzewania płaszczyznowego. Generowanie pętli, wykonywanie obliczeń czy tworzenie szczegółowego zestawienia materiałów to tylko niektóre z jej funkcji, które wpływają na popularność tego narzędzia wśród specjalistów.

Wszystkie produkty w jednym, wirtualnym miejscu

Pracujący z narzędziami projektanci mają do dyspozycji pełną bibliotekę asortymentu Uponor. Wszystkie produkty znajdujące się w ofercie marki zostały przeniesione do wirtualnego świata i są na bieżąco aktualizowane, a co ważne, ich modele są kompatybilne z różnymi, popularnymi formatami CAD i BIM, jak między innymi Revit, IFC czy DWG. To ważna cecha tej technologii. Zakłada ona ułatwienie pracy nawet międzynarodowym zespołom, których członkowie korzystają z różnych środowisk programistycznych.  „BIM umożliwia pracę na danym projekcie nie tylko niezależnie od wykorzystywanych formatów, ale także – dzięki działaniu w chmurze – miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Z myślą o tym, wprowadziliśmy dane dotyczące poszczególnych produktów w różnych językach. To niezwykle ważne w erze globalizacji i realizacji inwestycji przez międzynarodowe zespoły”, wyjaśnia Piotr Serafin, specjalista Uponor.

Wymiana wiedzy

Oprócz udostępnienia narzędzi i bogatej biblioteki produktów, Uponor oferuje również to, czego nie zastąpi żadna maszyna. To wiedza i doświadczenie ekspertów producenta. Stąd też użytkownicy platformy Uponor BIM mogą liczyć na wsparcie specjalistów marki, którzy doradzą, jak przy wykorzystaniu zaawansowanego oprogramowania rozwiązać dany problem.

Wirtualna dokumentacja inwestycji

Choć możliwości, jakie platforma Uponor BIM daje projektantom są ogromne, to jednak funkcjonalność oprogramowania nie kończy się wraz z realizacją inwestycji. Wirtualny model danego obiektu może być wykorzystywany również jako dokumentacja przebiegu poszczególnych elementów instalacji oraz zastosowanych w niej produktów. To znacznie ułatwia późniejsze zarządzanie budynkiem, a także lokalizowanie i usuwanie powstających pod wpływem upływu czasu usterek.

 

Więcej informacji na temat platformy Uponor BIM: https://www.uponor.com/pl-pl/instalacje/specyfikacja/platforma-uponor-bim#BIMplatform

 

Dostęp do biblioteki Uponor BIM: https://bim.uponor.com/BLDE/PL/pl_PL/category